جستجو
آمار سایت
افراد آنلاین:
85 نفر
بازدید امروز:
121 نفر
بازدید دیروز:
389 نفر
بازدید کل:
142672 نفر
مرور گر:
Unknown

صادرات نفت کرکوک عراق به ایران

جبار اللعیبی وزیر نفت عراق روز شنبه از امضای قرارداد میان بغداد و تهران برای صادرات نفت کرکوک به ایران، خبر داد.

 

وزیر نفت عراق افزود: بر اساس این قرار داد، روزانه بین 30 تا 60 هزار بشکه نفت که این مقدار قابل افزایش نیز است، از میدان های نفتی کرکوک به ایران صادر خواهد شد.

جبار اللعیبی در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد، این قرار داد میان شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق (سومو) با طرف ایرانی به امضا رسیده است.
وزیر نفت عراق گفت: قرار است نفت صادراتی از طریق کامیون های نفتکش به نقطه مرزی میان دو کشور در نزدیکی استان کرمانشاه تحویل طرف ایرانی داده شود و طرف ایرانی نیز همان مقدار نفت و با همان مشخصات و کیفیت از طریق بنادر جنوب عراق تحویل این کشور دهد.

در همین حال علا یاسری مدیر کل شرکت بازایابی نفت عراق گفت: این قرار داد، درگاه صادراتی جدیدی برای عراق خواهد گشود که برای اقتصاد عراق و صادرات نفت کرکوک مفید است و به تحکیم روابط اقتصادی با کشورهای همسایه کمک خواهد کرد.

پیش تر وزیر نفت عراق گفته بود که رئیس شرکت دولتی بازاریابی نفت این کشور (سومو) در حال مذاکره با ایران برای تعیین تاریخ آغاز صادرات نفت از میادین کرکوک به پالایشگاه کرمانشاه است.

عراق در ماه نوامبر، 105 میلیون و 60 هزار بشکه (معادل روزانه سه میلیون و 502 هزار بشکه) نفت صادر کرد.

وزارت نفت عراق پیش تر اعلام کرده بود که برای رسیدن به ظرفیت تولید روزانه 5 میلیون بشکه تا پایان سال جاری میلادی، برنامه ریزی کرده است.

تاریخ انتشار: 1396/09/19
ساعت انتشار: 08:29:13