جستجو
آمار سایت
افراد آنلاین:
39 نفر
بازدید امروز:
115 نفر
بازدید دیروز:
31 نفر
بازدید کل:
164992 نفر
مرور گر:
Unknown

سخنرانی پروفسور Shinchi Kitaoka استاد سیاست مدرن ژاپن به میزبانی مرکز مطالعات راهبردی خلیج فارس


مرکز مطالعات راهبردی خلیج فارس با همکاری انجمن علمی بخش علوم سیاسی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز، پروفسور شینیچی کیتا اوکا(،Shinichi Kitakoa) رئیس دانشگاه بین المللی ژاپن را در تاریخ دوشنبه سوم آذرماه 1393 جهت سخنرانی با عنوان :

 

"ژاپن مدرن، شورای امنیت، و ایران"

 

به دانشگاه شیراز دعوت نمود.

 

آقای شینیچی کیتا اوکا، رئیس دانشگاه بین المللی ژاپن(IUJ)، پروفسور در مسائل سیاسی و دیپلماسی مدرن ژاپن در موسسه ملی فارغ التحصیلی مطالعات سیاسی( GRIPS)، مدیر اجرای برنامه‌های پژوهشی در موسسه ملی مطالعات سیاسی و همچنین استاد ممتاز در دانشگاه توکیو می‌باشند. ایشان مدرک دکتری خود را از دانشگاه توکیو در سال 1976 کسب کرده‌اند. بین سالهای 1976-97 مدرس دانشگاه Rikkyo بوده‌اند و در فاصله سالهای 2004-2006 نمایندگی ژاپن در سازمان ملل را بر عهده داشتند.

 

آقای کیتا اوکا تألیفات زیادی در زمینه‌های نظامی، دیپلماسی و مسائل سیاسی ژاپن انجام دادند و مفتخر به دریافت مدارک و نشان‌های باارزشی همچون جایزه یوشینو شیگرو در سال 1986، جایزه سُنتوری برای هنرهای لیبرال در سال 1987 و جایزه یوشینو ساکوزو در سال 1995 شده‌اند. ایشان همچنین با روزنامه‌ها و مجلات متعدد و معتبری در مورد مسائل امنیتی، سیاست خارجی و سیاست روز ژاپن همکاری دارند و به همین خاطر جایزه یومیوری را برای داشتن خلاقانه‌ترین ایده‌های فکری در سال 1992 کسب کردند. ایشان در نوامبر 2011 موفق به کسب مدال با روبان صورتی شدند.

 

پروفسور کیتا اوکا سمت‌های مهمی به عنوان مشاور در بسیاری از کابینه‌های دولتی داشته‌اند و مشاور بسیاری از وزیران خارجه و نخست وزیران متعددی بوده است. و در بسیاری از گفتگوهای دوجانبه بین ژاپن و چین، کره، آلمان، هند و سنگاپور حضور داشته‌اند. از سمت‌های اخیری که در اختیار داشته‌اند می‌توان به عضو ارشد در انجمن نخبگان برای مطالعات تاریخی ژاپن و چین در سالهای 2006-2009 و رییس کمیته تحقیق موسوم به پیمان سری آمریکا و ژاپن در سالهای 2009-2010 اشاره کرد. ایشان در حال حاضر رییس کمیته مشاوره در مورد بازنگری سیاست‌های امنیتی و قابلیت‌های دفاع ملی ژاپن هستند.

 

مراسم سخنرانی ایشان که ساعت 10 صبح در تالار حکمت دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز برگزار گردید، با قرائت قرآن و پخش سرود ملی ایران آغاز گشت؛ در ادامه، دکتر ابراهیم عباسی (مدیرگروه علوم سیاسی دانشگاه شیراز) پس از خیر مقدم به هِیأت ژاپنی مدعو ، مقدمه ای  را در خصوص سیاست مدرن ایران و ژاپن عرضه نمود. متن این مقدمه به شرح زیر است :

 

سیاست مدرن ایران و زاپن از تشابهات زیادی برخوردار است. آغاز این سیاست در هر دو کشور از نیمه دوم قرن نوزدهم است. اگر در نیمه دوم این قرن ژاپن در صدد الگو برداری از ایران و نوسازی های عباس میرزا بود از ابتدای قرن بیستم تا کنون ایران است که در پی این همانند سازی است.  راز این الگو برداری در چیست؟

 

ژاپن سرزمین خورشید است و آفتاب تابان شرق. ایران باستان و ژاپن کهن حرمت خورشید را که روشن کننده زمین و زمان بود گرامی می داشتند. بدین سان اسطوره ها و افسانه های مشترک در فرهنگ دو کشور، پیوند دو کشور را ممکن کرده است. فرهنگ پهلوانی در ایران و سامورایی در ژاپن نمونه مهمی از این اشتراکند. اصول هر دو جوانمردی است. هر دو نمونه سخت کوشی در راه وطنند. ایرانی ها از قدیم الایام به وطن دوستی و حفظ آئین و دین معروف بودند. پهلوانی در ایران یعنی کسی که برای وطن و ائین می جنگد با مفهوم سامورایی بسیار نزدیک است. این تشابهات باعث شده اگر صنعت و تولید ژاپن الهام بخش ایرانی های بوده حافظ و سعدی و خیام و شعر و سینمای ایران الهام بخش ژاپنی ها شده است. شیراز و اصفهان دو شهر ایرانند که مسافران ژاپنی از هر صنفی به آن عشق می ورزند. ماساهورا یوشیدا(Masaharu Yushida ) نخستین سرکرده زاپن مدرن به ایران نیز از این دو شهر گذشته و به خوبی یاد کرده است. اندیشه و احساس در سینمای ژاپن آنرا به سینمای ایران نزدیک کرده تا جایی که کوراساوای فقید استاد بزرگ سینمای جهان، تم های سینمایی ایران را می ستود.

 

 شباهت دیگر در حفظ سنت هاست. ژاپن توسعه خود را با حفظ آئین و ارزشهای خود بدست آورده است. ایرانی ها تجدد ژاپنی را تجدد همراه با استقلال با حفظ سنت ها می دیدند. ژاپن نمونه ای از تجدد بدون از دست دادن ارزشهای ملی و فرهنگی است. همزمانی رویکرد ژاپنی به تجدد را می توان در تاسیس پلی تکنیک ژاپن  همزمان با دارالفنون در ایران جست. هر چند تجدد ایرانی پایانی تراژیک داشت امیر کبیر به مسلخ می رود ولی ایرانی ها تجدد ژاپنی را بر تجدد استبدادی روس تزاری ترجیح می دهند.

 

نمونه دیگری از تجدد ژاپنی که برای ایرانی ها مهم بود سخت کوشی ژاپنی هاست. امین السلطان که پیشتر نخست وزیری محافظه کار بود در پی دیدار از زاپن به این نتیجه رسیده بود که اصلاحات بدون وجود دولت قدرتمند مرکزی و در صورت لزوم مستبد امکان پذیر نیست. (آبراهامیان ص 114) او که سال 1321 هجری قمری به ژاپن رفته بود در بازگشت فرد دیگری شده بود.  ناظم الاسلام کرمانی در کتاب تاریخ بیداری ایرانیان ضمن تاکید بر تاثیر پیروزی ژاپن بر روسها در انقلاب مشروطیت ایران، ضمن عضویت در انجمن مخفی برنامه های انرا معرفی می کند و تاکید می نماید درصورت اجرای این برنامه ها ایران در طول یک نسل ژاپن را هم پشت سر خواهد گذاشت(آبراهامیان ص 103). مهدی قلی خان هدایت که بیش از شش سال نخست وزیری رضاشاه را بر عهده داشت در خاطرات و خطرات خود تجدد ژاپن را پر مغز و عمیق می داند و با معرفی تجدد رضاشاهی به عنوان تمدن بلواری و لاله زاری، تجدد ژاپن را تمدن لابراتواری می داند که شایسته تقلید است. او در سفرنامه خود به مکه مکرمه به سفرخود به چین و ژاپن نیز اشاره می کند. پس از دیداز از ژاپن «حق را به امپراطور ویلهلم آلمان می دهد که انها را بلای زردی می داند.  هنگامیکه کنسول دولت خود در روس را ملامت می کند و می گوید: این قوم هر وقت دست به کار بزند حکایت آنها با ما حکایت باد است و پشه ، حکایت سیل است و خاشاک. همه ما را به خلیج پیجیلی خواهند ریخت. ژاپنی ها همه اتفاق برای تلاش اند. مردان کارند با جوانهایی آزموده.  آری به اتفاق جهان می توان گرفت».

 

این الگو برداری در زمان رژیم سابق نیز علیرغم تعهد به تجدد سطحی ادامه یافت. شاه سابق در ماموریت برای وطنم بر ژاپن آسیا شدن تاکید داشت. امروز نیز رازها ژاپنی در کسب تجدد همراه با حفظ ارزشهای خود برای مسئولین ایران مهم است و تاکید بر ژاپن اسلامی دارند. در حال حاضر ما شاهدکاهش نقش آفرینی منطقه ای ژاپن در خاورمیانه هستیم. نقشی که هر روز توسط چین و سایر کشورهای غربی جایگزین می شود. پس امید است ژاپن دیپلماسی شرقی خود را که به نظر میرسد چند صباحی است از آن دور شده، بازیابد و روابط دو کشور بار دیگر در حوزه های مختلف احیا گردد.

 

در ادامه مراسم، دکتر پرویز عامری (رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز) نیز حضور هیأت ژاپنی مدعو را خیر مقدم گفت و ابراز خرسندی نمود که چنین دیدارهایی بتواند زمینه همکاری های علمی در عرصه بین المللی میان دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه شیراز و دانشگاه بین المللی ژاپن را فراهم سازد.

 

سپس پروفسور کیتا اوکا مروری بر تاریخ سیاست مدرن ژاپن داشت. وی تاریخ سیاست ژاپن را به چهار دوره تقسیم و ارائه نمود. وی با اشاره به دوره های مختلف تاریخی ژاپن اظهار داشت : در دوره یِدو(Yedo)  یعنی اواسط قرن شانزدهم میلادی ،ژاپن یک دوره صلح و آرامش و ثبات مطلق را طی کرد و در این دوران  70-60 ساله جنگ و منازعه ای در این کشور رخ نداد.

استاد دیپلماسی و سیاست مدرن ژاپن افزود : در این زمان آموزش عالی توسعه یافت و درصد بالایی از مردم باسواد شدند که در دنیا بی نظیر بود. نماینده سابق ژاپن در سازمان ملل متحد در ادامه به تشریح سیاست های کلان کشورش پس از حمله اتمی امریکا به هیروشیما و ناکازاکی پرداخت و گفت : دولتمردان ژاپنی تصمیم گرفتند در این دوران، قدرت اقتصادی خویش را افزایش دهند و همین سیاست باعث شد که ژاپن به غول اقتصادی جهان تبدیل شود.

 

پروفسور کیتااوکا تصریح کرد : سیاست ژاپن توسعه روابط دیپلماتیک و گسترش صلح و امنیت، دموکراسی ، حقوق بشر و حاکمیت قانون در کشورهای مختلف جهان است.

 

وی در پاسخ به پرسش دکتر عباسی راجع به راز الگوبرداری بیان داشت : ژاپن سرزمين خورشيد است و آفتاب تابان شرق، ايران باستان و ژاپن كهن حرمت خورشيد كه روشن كننده زمين و زمان بود گرامي مي داشتند، بدين سان اسطوره ها و افسانه هاي مشترك در فرهنگ دو كشور پيوند دو كشور را ممكن كرده است.

رئیس دانشگاه بین المللی ژاپن در پایان نیز اظهار امیدواری کرد کشورش بتواند کرسی دائم شورای امنیت را به دست آورد و به عنوان یک تسهیلگر برای فضای آتی جهانی عمل کند. لازم به ذکر است که پروفسور کیتا اوکا کلیه مطالب خود را به زبان انگلیسی ارائه می نمود و دکتر سید یوسف قرشی (عضو هیأت علمی بخش علوم سیاسی دانشگاه شیراز) ترجمه همزمان انگلیسی به فارسی را برای حضار انجام می دادند.

 

در انتهای سخنرانی نیز پرسش و پاسخ از پروفسور توسط اعضای هیأت علمی حاضر در جلسه سخنرانی انجام شد. در ابتدای این بخش از جلسه، دکتر بهرام اخوان کاظمی (استاد بخش علوم سیاسی دانشگاه شیراز) با طرح سه سؤال از ایشان که برجسته ترین آنها، نگاه کشور ژاپن به وقایع رخ داده در چندسال اخیر کشورهای آفریقایی و همچنین خاورمیانه عربی است ؛ بود. سپس، دکتر فرهاد طلایی (مدیر گروه بخش حقوق عمومی و بین الملل دانشگاه شیراز) نیز با طرح یک پیشنهاد سیاسی برای کشور ژاپن در خصوص کمک به سایر کشورهایی که گام در راه پر فراز و نشیب دموکراتیزاسیون نهاده اند، جلسه به بخش پرسش و پاسخ دانشجویی رسید. در این بخش از جلسه نیز شش نفر از دانشجویان به نمایندگی از سوی دانشجویان حاضر در جلسه سخنرانی پرسش های خود را مطرح و پاسخ هایشان را از پروفسور کیتا اوکا دریافت نمودند.

 

 از تالیفات مهم پروفسور کیتا اوکا می‌توان به این عناوین اشاره کرد:

 

ارتش ژاپن و سیاست‌های قاره‌ای این کشور بین سالهای 1906-18 (1987)

 

تاریخ معاصر ژاپن: از سیاست احزاب تا رویکردهای نظامی‌ (1999)

 

پویایی سیاسی  سازمان ملل: جایگاه ژاپن کجاست؟ (2007)

 

حزب لیبرال دمکرات ژاپن: 38 سال حکمرانی (2008)

 

ژاپن یک بازیگر جهانی (2010)

 

 

 

 

تاریخ انتشار: 1393/10/17
ساعت انتشار: 18:46:30