جستجو
آمار سایت
افراد آنلاین:
2 نفر
بازدید امروز:
26 نفر
بازدید دیروز:
83 نفر
بازدید کل:
184348 نفر
مرور گر:
Unknown

چرا اردن نگران توافقنامه عادی سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی است؟

نظام اردن هرچند از سال ۱۹۹۴ توافقنامه صلح با رژیم صهیونیستی امضا کرده است ولی از امضای توافقنامه عادی سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل ناخرسند است و احساس نگرانی زیادی می کند و این توافقنامه ها را از نظر سیاسی مغایر با منافع اردن و آرمان فلسطین می داند.
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دنبال بهره برداری انتخاباتی از توافقنامه امارات و بحرین با اسرائیل است. نتانیاهو نیز علاوه براستفاده انتخاباتی از این توافقنامه، قصد دارد کشورهای خلیج (فارس) را در مناقشه ارضی با فلسطینی ها بیطرف نگه دارد.
کشورهای خلیجی معتقدند آمریکا به آرامی در حال خروج از منطقه است و آنها باید هم پیمانی که در منطقه حضور داشته باشد برای مقابله با ائتلاف های سیاسی در حال تشکیل در منطقه پیدا کنند (مانند ائتلاف ایران و اقلیت های شیعی در کشورهای عربی و چین؛ و ائتلاف قطر و ترکیه با حامیان اسلام سیاسی در کشورهای عربی).
اما چرا اردن از توافقنامه عادی سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل راضی نیست؟ اردن معتقد است این توافقنامه، قیمومیت اردن هاشمی را بر اماکن مقدس شهر قدس تضعیف می کند. در متن توافقنامه امارات با اسرائیل آمده است مسلمانانی که مایل به زیارت اماکن مقدس دینی در قدس هستند می توانند از طریق امارات به آنجا سفر کنند. اردن این بند را مداخله در قیمومیت خود بر اماکن مقدس شهر قدس می داند.
همچنین اردن نگران روی آوردن شمار بیشتری از کشورهای عربی به سوی عادی سازی روابط با اسرائیل است و معتقد است ادامه یافتن روند عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل بدون آن که ملت فلسطین به حقوق خود طبق مصوبات بین المللی دست یابد، جایگاه مناقشه فلسطین را در سطح بین المللی تنزل خواهد داد و بلعیدن سرزمین های فلسطینی توسط اشغالگران را تسهیل خواهد کرد.
اردن به قول اسرائیل به امارات برای متوقف کردن الحاق کرانه باختری به خاک خود در مقابل عادی سازی روابط با امارات، اعتماد ندارد و می داند اسرائیل ممکن است برنامه اش را به تعویق اندازد ولی آن را کنار نمی گذارد. اسرائیل طی برنامه ای آرام و کند، برنامه تصاحب سرزمین های فلسطینی ها را به پیش خواهد برد و در زمانی که شرایط سیاسی فراهم شود، آن را علنی می کند.
بسیاری از سیاستمداران اردنی توافقنامه امارات و بحرین با اسرائیل بدون اطلاع اردن و هماهنگی با آن را خنجری از پشت می دانند. همچنین اردن نگران تهدید هویت اردنی و ثبات سیاسی خود از طریق فشار اسرائیل برای فرستادن شمار بیشتری از آوارگان فلسطینی به اردن است.
نگرانی های اردن از عادی سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل، قابل درک و بجا است ولی گزینه ها و حاشیه مانور سیاسی اردن در این مسئله، محدود است. اوضاع اقتصادی اردن و تغییر نقشه ائتلاف های منطقه ای موجب شده است اردن فقط توانایی واکنش نشان دادن داشته باشد و نتواند ابتکار عمل را به دست بگیرد. این مسئله خطری برای آینده اردن و هویت این کشور محسوب می شود.

عصر دیپلماسی- ترجمه اکبر زارع زاده

تاریخ انتشار: 1399/07/18
ساعت انتشار: 21:38:42