جستجو
آمار سایت
افراد آنلاین:
2 نفر
بازدید امروز:
81 نفر
بازدید دیروز:
72 نفر
بازدید کل:
187719 نفر
مرور گر:
Unknown

تنب بزرگ

جزیره تنب بزرگ که مساحتی حدود 12 کیلومتر مربع دارد و در جنوب غربی جزیره قشم بین 26 درجه و 15 دقیقه و 26 درجه و 19 دقیقه عرض شمالی و 55 درجه و6 دقیقه و 55 درجه و 19 دقیقه طول شرقی و در حد فاصل بندر لنگه و راس‌الخيمه قرار گرفته است.
این جزیره در قدیم با نام‌های دیگری چون تنب گَپ، تنب مار و تل مار خوانده می شده است. تنب، واژه‌اي فارسي (دري) يا تنگستانی به معنای «تپه» است. به گويش اهالي منطقه اين جزيره تنب يا تمبو خوانده مي‌شود. بخش جنوبي جزيره هموار و مناسب‌ترين لنگرگاه جزيره است. در اين بخش همچنين برخي گياهان صحرايي مي‌رويد كه به مصرف دام‌هاي محلي مي‌رسد. اين جزيره تقريبا فاقد آب آشاميدني است و آب آن از جزيره قشم تامين مي‌گردد، هرچند در گذشته چند حلقه چاه آب نيمه‌شور در بخش جنوبي آن وجود داشت، اما همگي امروزه خشك شده‌اند.
در شمال اين جزيره دكل يك فانوس دريايي كه در سال 1332 احداث شده، به چشم مي‌خورد. تنب بزرگ از بندر لنگه كمتر از پنجاه كيلومتر فاصله دارد، در حالي‌كه مسافت آن از كرانه‌هاي راس‌الخيمه هفتاد كيلومتر مي‌باشد. از سوي ديگر تنب بزرگ در كمترين فاصله خود با خاك ايران در 31 كيلومتري جنوب جزيره قشم واقع شده است.

به ‌عبارت‌ ديگر، تنب بزرگ در بخش شمالي خط ميانه خليج‌فارس واقع مي‌باشد. این جزیره تقریباً گرد است و خاک شنی و خشک دارد. در قسمت‌های جنوب غربی این جزیره و در نزدیکی سواحل آن، خانه‌های مسکونی از راه چندین خیابان و جاده به هم پیوسته‌اند. این جزیره در شمال شرقی ابوموسی واقع شده است دارای موج ‌شکن و لنگرگاه است. مردم بومی این جزیره از صید ماهی و مروارید امرار معاش می‌کنند. مارهای سمی و کوچک در این جزیره به وفور وجود داد. در اين جزيره معدن خاک سرخ نيز وجود دراد .این جزیره تپه هایی دارد که بلندترین آنها در بخش شمالی واقع است. بخش جنوبی هموار، و مناسب ترین لنگرگاه جزیره است. در این بخش گیاهان صحرایی می‌روید که به مصرف چرای دام‌های محلی می رسد.این جزیره در فاصله ۱۵۶ کیلومتری (۹۷ مایلی) از شهر بندرعباس، مرکز استان هرمزگان، ۴۳٫۵ کیلومتری (۲۷ مایلی) از شمال شرقی جزیره ابوموسی قرار دارد و طول و عرض آن ۹/۳ در ۷۵/۳ کیلومتر و مساحت آن ۳/۱۰ کیلومتر مربع می‌باشد و مرتفع‌ترین نقطه جزیره تنب بزرگ ۵۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.