جستجو
آمار سایت
افراد آنلاین:
9 نفر
بازدید امروز:
39 نفر
بازدید دیروز:
72 نفر
بازدید کل:
187677 نفر
مرور گر:
Unknown

یازدهمین همایش ملی علمی ـ فرهنگی و نخستین همایش بین المللی خلیج فارس

یازدهمین همايش ملی علمي- فرهنگی و نخستین همایش بین المللی خليج فارس به منظور تحقق اهداف فرهنگي نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، شناساندن و شناسايي بيش از پيش نام و مزيت‌هاي فرهنگي، سياسي، اقتصادي و گردشگري منطقه خليج فارس با رویکردی کاربردی و نيز افزايش روح همكاري جمعي، كشف و شكوفاسازي خلاقيت دانشجويي، توسط مركز گردشگري علمي- فرهنگي دانشجويان ايران وابسته به جهاد دانشگاهي با سابقه برگزاري موفق ده دوره همايش ارديبهشت ۱۳۹۵برگزار می‌گردد.

 

خلیج فارس اصلی ترین و کهن ترین نامی است که به آبراهه میانه سرزمین ایران، دریای عمان و شبه جزیره عربستان از سده های پیش از میلاد تاکنون نهاده شده و مستندات، مدارک و شواهد آن در منابع کهن و اسناد معتبر بین المللی معاصر بر جای مانده است. علاوه بر اهمیت تاریخی، خلیج فارس از نظر جغرافیایی، اقتصادی، سیاسی، نظامی- راهبردی و زیست محیطی اهمیت شایانی دارد. این خلیج، در منطقه خاورمیانه، به عنوان محور اصلی ارتباط بین اروپا، آفریقا، آسیای جنوبی و جنوب شرقی آسیا، ممتاز ترین جایگاه راهبردی، سیاسی و ژئوپولتیک را داراست و وجود پایگاه های متعدد نظامی کشورهای مختلف در خلیج فارس اهمیت نظامی و راهبردی آن را نمایان می سازد و به لحاظ اقتصادی، به دلیل وجود معادن سرشار نفت و گاز، مخزن انرژی جهان نام گرفته است. خلیج فارس از نظر زیست محیطی نیز جزء متنوع ترین زیستگاه های جهان است که گونه های متنوع جانداران را در سواحل، جزایر متعدد و اعماق خود جای داده است و در نهایت اهمیت گردشگری، فرهنگی و اجتماعی خلیج فارس به مثابه يكي از نقاط برخورد فرهنگ هاي بزرگ جهان مهد و آیینه فرهنگ های ایرانی، عربی، هندی و ... که در اشکال گویش ها، معماری، هنر، اقوام، خرده فرهنگ ها، آداب و رسوم و ... جاذبه های بی شمار طبیعی و فرهنگی تجلی یافته است. 
بدیهی است خلیجی با این همه اهمیت از دست اندازی های سیاسی، نظامی و فرهنگی دور نباشد. از این رو به پاس صیانت از این میراث باستانی و نام کهن، در تقویم رسمی ایران، دهم اردیبهشت ماه که مصادف است با تاریخ اخراج پرتغالی ها از تنگه هرمز، به نام “روز ملی خلیج فارس” نام گذاری شده است. در این راستا مرکز گردشگری علمی – فرهنگی دانشجویان ایران وابسته به جهاد دانشگاهی با سابقه اجرای نه دوره همایش و با هدف فراهم ساختن زمینه های مطالعات کاربردی در برابر بدعت گذاريهاي آگاهانه یا ناآگاهانه ای که سال هاي اخير به منظور مصادره سرمايه هاي فرهنگي و متعلقات هويت ملي ايرانيان صورت می گیرد، یازدهمين دوره همایش ملی و نخستین همایش بین المللی خلیج فارس را با رویکرد علمی-فرهنگی و در محورهای کلی بررسی ابعاد سیاسی، راهبردي و ژئوپلتيك خلیج فارس، بررسی فرهنگ، هنر و معماری خلیج فارس، جغرافیا و محیط زیست خلیج فارس، تاریخ و باستان شناسی خلیج فارس، راهكارهاي همكاري هاي بين المللي كشورهاي حاشيه خليج فارس، راهكارهای كاهش خطرات زيست محيطي خليج فارس، بازاريابي گردشگری در ابعاد ملی و بين المللی حوزه خليج فارس، توسعه گردشگری خليج فارس؛ فرصت ها و چالش ها، راهبردها و چالش هاي سرمايه گذاري داخلي و خارجی گردشگري خلیج فارس، خليج فارس در اسناد، مكاتبات، نقشه ها و مدارك سازمان هاي بين المللی و بررسی دیدگاه های مستشرقان و پژوهشگران جهانی درباره خليج فارس برگزار می شود.

نظر به تجربه برگزاری ده دوره همایش ملی و تولید محتواي مرتبط با منطقه خلیج فارس به ویژه از منظر فرهنگی، اجتماعي و جاذبه­ های گردشگری، نیازمند مشارکت و حضور فعالانه صاحب نظران و دانشجویان داخلي و خارجی متخصص و علاقمند به این حوزه می­باشد. بر این اساس در اردیبهشت ماه سال آینده همزمان با برگزاری یازدهمین دوره همایش ملی اقدام به برگزاری نخستین همایش بین المللی نيز خواهد شد.

امید است این همایش بستری باشد برای گفت ‌و شنود و تبادل‌ نظر ميان انديشمندان، استادان، پژوهشگران و دانشجويان و استفاده از مطالعات کاربردی نو و دستاوردهای علمی تا افق‌ هاي نوين براي دستيابي به راه‌ هاي مؤثر در توسعه‌ همه جانبه خليج فارس بگشاید و زمینه ساز صلح و توسعه پایدار خلیج فارس و حفظ، پاسداشت و تداوم فرهنگ و تمدن اصیل و نجیب ایرانی گردد. 

 

 راهنمای ثبت نام، تهیه و ارسال مقالات

تمامی روند ثبت نام و ارسال مقالات از طریق وبسایت همایش www.persiangulf-co.ir صورت می گیرد. علاقه مندان می توانند جهت شرکت در همایش و ارسال مقالات به بخش ثبت نام و ارسال مقالات سایت مراجعه کنند و از جزئیات آن مطلع شوند. 

 

تقویم همایش

• مهلت ثبت نام و ارسال مقالات (اصل و چکیده باهم): ۲۰ فروردین ۱۳۹۵

• اعلام نتایج داوری اصل مقالات: ۳۰ فروردین ۱۳۹۵

• زمان برگزاری همایش: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

 
به اطلاع پژوهشگران محترم مي رساند، كليه روند ثبت نام تنها از طريق وبسایت همایش صورت مي پذيرد. پژوهشگران محترم می توانند از تاریخ ۹۴/۸/۱۶  اقدام به ثبت نام و ارسال مقالات نمایند. خواهشمند است قبل از ثبت نام موارد زیر را به دقت مطالعه فرماييد.

علاقه مندان به شركت در همايش و ارسال مقاله، ابتدا باید از طریق لینک ثبت نام و ارسال مقالات وبسایت همایش اقدام به ثبت نام و پرکردن فرم مربوط به اطلاعات فردی نمایند، سپس فایل مقاله یا مقالات خود را در این بخش ارسال کنند. بعد از درج اطلاعات و ارسال مقاله و بررسی و ارزیابی اولیه آن توسط کمیته علمی، شرایط ثبت نام نهایی متعاقباً به ایمیل کاربر ارسال خواهد شد.

 

ثبت نام صرفاً از طریق وبسایت همایش امکانپذیر می باشد.

► مقالات ارسالی به دبیرخانه باید براساس راهنمای تنظیم و تدوین مقالات مندرج در
بخش راهنمای تهیه مقالات تهیه و سپس ارسال گردد.(چکیده و اصل مقالات به صورت یکجا دریافت می گردد و حجم فایل ارسالی باید حداکثر یک مگابایت باشد).

** بدیهی است به مقالاتی که موارد فوق در آن رعایت نشده باشد، ترتیب اثر داده نخواهد شد و مورد ارزیابی کمیته داوران قرار نخواهد گرفت.

پژوهشگران می توانند نتیجه ارزیابی مقالات ارسالی خود را با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در بخش پیگیری وضعیت مقالات در (لینک مذکور) مشاهده نمایند.